czwartek, 28 kwietnia 2016

Kosmetologia - mój kierunek studiów - Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu - Kim jest kosmetolog?

Pomysł na ten post siedział w mojej głowie już od bardzo dawna. Często spotykam się z omylną opinią na temat kierunku który studiuję.
Wiele osób niestety nie wie kim jest kosmetolog, nie widzi różnicy pomiędzy kosmetologiem a kosmetyczka. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat tego kim jest kosmetolog, jak wygląda studiowanie kosmetologii to zapraszam do dalszego czytania.

Moja opinia będzie oparta na Uczelni - Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu im A.Czamara, ponieważ tam własnie zdobywam moją wiedzę.

Pierwsze co muszę powiedzieć na temat tego kierunku oraz samej uczelni to to że jestem z niej bardzo zadowolona, ale jeśli macie zamiar studiować ten właśnie kierunek to musicie tego na prawdę chcieć. Masa przedmiotów medycznych na pierwszym roku może nieco odstraszać.
Na tym kierunku spotkacie się na pewno z : Anatomią (postrach wszystkich studenów na tej uczelni), Biochemią, chemią kosmetyczna, podstawami chemii, dietetyką (która wcale nie była taka prosta), Fizjoterapią, Histologia, Recepturą kosmetyczna, dermatologią itd itd itd... Prócz tego mamy dużo zajeć praktycznych.

Co mówi o tym kierunku sama uczelnia :
"Proces kształcenia na kierunku studiów kosmetologia obejmuje nauki medyczne, nauki o zdrowiu i nauki o kulturze fizycznej oraz nauki farmaceutyczne. Kosmetologia zajmuje się profilaktyką zaburzeń funkcji skóry i chorób skóry, skutkami upływającego czasu oraz analizuje objawy manifestujące się między innymi na skórze, w narządach wewnętrznych i w narządach ruchu. W procesie kształcenia, studenci pozyskują wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowego stylu życia i poprawy jakości życia z wykorzystaniem środków fizykalnych, preparatów kosmetycznych, fizjoterapii. Studenci poznają zasady właściwego żywienia, higieny osobistej oraz wpływu aktywności fizycznej na organizm człowieka w różnym wieku.
Studia I stopnia mają profil praktyczny. Celem ich jest przygotowanie studenta do uzyskania wiedzy i praktycznych umiejętności wykonywania zabiegów z zakresu szeroko rozumianych usług i procedur kosmetycznych."

Uczelnia umożliwia studiowanie tego kierunku na 1 i 2 stopniu, studia 3 letnie licencjackie i 2 letnie magisterskie.

"Program studiów obejmuje przedmioty zawodowe takie jak: kosmetologia lecznicza, podstawy onkologii skóry, toksykologia kosmetyku, podologia kosmetyczna, dermatologia kliniczna, balneologia i pielęgnacja ciała, fitoterapia, przemysłowa produkcja kosmetyków, chirurgia plastyczna, pourazowa i estetyczna, programowanie zabiegów kosmetycznych."

Uczelnia zapewnia naukę zarówno praktyczna jak i teoretyczną, z przewagą teoretycznej. Materiału z zakresu przedmiotów medycznych jest mowiąc delikatnie sporo, ale dla chcącego nic trudnego


A co mówi nam ciocia wikipedia?
"Kosmetologia, kosmetyka lekarska (łac. cosmetologia) – dział dermatologii zajmujący się badaniem, opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Celem tych działań jest zwiększanie za pomocą środków kosmetycznych atrakcyjności fizycznej ciała ludzkiego."Musi się tutaj wkraść mały apel wiec:

Apeluję do wszystkich osób korzystajacych z inwazyjnych zabiegów kosmetycznych by rozważnie wybierały osobę wykonującą zabieg. Ważne jest by ta osoba posiadała kwalifikacje, odpowiednie wykształcenie, ponieważ nie ma jeszcze praw zabraniających niekompetentym osobom po 1-dniowym lub miesiecznym szkoleniu od wykonywania np zabiegu lifting wampirzy czyli terapia osoczem bogatopłytkowym wiecej informacji


http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/wampirzy-lifting-czyli-terapia-osoczem-bogatoplytkowym_41607.html


Nie poddawajcie się inwazyjnym zabiegom wykonywanym przez osoby bez wyższego wykształcenia z zakresu kosmetologii, dermatologii czy medycyny w zależności od wykonywanego zabiegu, zachęcone niską ceną bo konsekwencje mogą być nieodwracalne.
Serdecznie polecam ten kierunek dla osób którę odnajdują się w dziedzinie nauk paramedycznych oraz lubią kontakt z ludźmi, a samą uczelnię również serdecznie polecam. Jeśli macie jakies pytania związane z tym tematem to dajcie znać w komentarzach. 
Dla mnie jest to zawód-marzenie i planuję z pewnością ukończyć edukację na poziomie mgr. Jednakże zawód ten wiaże sie z ciągłą edukacją, co mnie na pewno niezniechęca...

Pandamake-up

*zdjęcia nie są mojego autorstwa, znalezione w internetach :) 


0 komentarze :

Prześlij komentarz